Άρσεναλ – Λιόν 1-2: Ο Ντεμπελέ νίκησε τους Λονδρέζους

32
Πιο έτοιμη από την Άρσεναλ εμφανίστηκε η Λιόν στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Λονδίνο. Οι γκον νίκησαν 2-1 τους γκάνερς στο Έμιρεϊτς με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό, Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ν’ αγωνίζεται σ’ όλο το ματς.
Η αγγλική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στην περιοχή τη σέντρα του Μχιταριάν από δεξιά. Η Λιόν ισοφάρισε στο 66′, όταν ο Ντεμπελέ έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Άρσεναλ και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Λένο.

Ο ίδιος παίκτης στο 75ο λεπτό βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Λονδρέζων και ωραίο πλασέ οδήγησε τους γκον στην ανατροπή και τη φιλική νίκη στο Έμιρεϊτς.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Ουνάι Έμερι): Λένο, Μέιτλαντ-Νέιλς (76′ Τζένκινσον), Τσέιμπερς (70′ Μουστάφι), Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ (86′ Μέντλι), Γκεντουζί (46′ Ενκετία), Τζάκα, Μχιταριάν (70′ Μαρτινέλι), Γουίλοκ (70′ Θεμπάγιος), Ομπαμεγιάνγκ (86′ Μπάρτον), Λακαζέτ (13′ Νέλσον – 76′ Τζον-Ρουλς).

ΛΙΟΝ (Σιλβίνιο): Λόπες (46′ Ρατσόπι), Ντιμπουά (76′ Τέτε), Γιανγκά-Εμπιουά (61′ Άντερσεν), Ντεναγέ, Μαρσάλ (61′ Ραφαέλ), Ζεάν (46′ Αουάρ), Τιάγκο Μέντες, Πάπε Ντιόπ (46′ Τουσάρ), Γκουιρί (46′ Ντεμπελέ), Τραορέ (46′ Φοφανά), Ντεπάι.